آزمایشگاه شیمی تجزیه 2 (الکترو گراویمتری Cu)

آز شیمی تجزیه (الکترو گراویمتری Cu),وزن سنجی در شیمی تجزیه,گزارش کار شیمی تجزیه 2 الکتروگراویمتری,گراویمتری چیست,هدایت سنجی در شیمی تجزیه,جزوه پتانسیومتری,گزارش کار آزمایشگاه شیمی تجزیه 2 پتانسیومتری,رسم نمودار هدایت سنجی,تیتراسیون وزن سنجی

هم اکنون فایل با موضوع آزمایشگاه شیمی تجزیه 2 (الکترو گراویمتری Cu) آماده دریافت می باشد برای مشاهده جزئیات فایل به ادامه مطلب یا دریافت فایل بروید.

آز شیمی تجزیه (الکترو گراویمتری Cu)،
در قالب ورد، در 9 صفحه، قابل ویرایش

الکترو گراویمتری :
الکتروگراویمتری از یک طرف ، یکی از روشهای شیمی فیزیکی تجزیه و از طرف دیگر یک روش وزن سنجی می‌باشد. الکتروگراویمتری را منحصرا برای تعیین مقدار فلزات بکار می‌برند.

مفاهیم پایه
فلز مورد سنجش در الکتروگراویمتری به روش الکترولیتیکی بر روی الکترودی که وزنش مشخص است، رسوب داده می‌شود. فلزات معمولا در محلول به صورت کاتیون هستند و در عمل الکترولیز به طرف کاتد رفته ، در آنجا بار خود را از دست داده و تبدیل به فلز آزاد می‌شوند. از روی اختلاف وزن کاتد مقدار فلز تعیین می‌شود. بطور استثنا منگنز و سرب در جریان عمل ، اکسیده شده و به صورت و بر روی آند می‌نشیند.
ویژگی الکترودهای مورد استفاده در الکتروگراویمتری
1. الکترود‌ها نباید در اثر جریان و یا مواد تشکیل دهنده محلول ، حل شود.
2. رسوب آزاد شده باید به خوبی بر سطح الکترود بچسبد.
3. در مجاورت هوا نباید ترکیب آن عوض شود، تا تعیین وزن رسوب ممکن گردد.
بهترین الکترود با این خصوصیات الکترود پلاتین است ولی به دلیل قیمت بالا سعی شده است از الکترودهای دیگر بجای آن استفاده شود. برای الکترود کاتد گاهی از مس هم استفاده می‌کنند. اما به دلیل اکسیده شدن مس در مجاورت هوا ، دقت آزمایش پایین می‌آید. اما آند حتما باید پلاتین باشد زیرا آندهای فلزی دیگر در جریان الکترولیز حل می‌شوند. الکترودی که برای آند استفاده می‌شود، باید دارای وزن کم و سطح زیاد باشد و از اختلاط الکترولیت جلوگیری نکند. الکترودهای پلاتینی توری برای این کار مناسبتر هستند.