تحقیق نمایه سازی، تجزیه و تحلیلی حوزه ای، تجزیه و تحلیل موضوعی

نمايه سازي , دانلود تحقیق نمايه سازي , پاورپوینت نمايه سازي , تحقیق در مورد نمايه سازي , تحقیق درباره نمايه سازي , تحقیق راجع به نمايه سازي , تحقیق آماده نمايه سازي , پاورپوینت در مورد نمايه سازي , تحقیق در خصوص نمايه سازي , جغرافیا , دانش آموزی , در,,,

هم اکنون فایل با موضوع تحقیق نمایه سازی، تجزیه و تحلیلی حوزه ای، تجزیه و تحلیل موضوعی آماده دریافت می باشد برای مشاهده جزئیات فایل به ادامه مطلب یا دریافت فایل بروید.

دانلود تحقیق با موضوع نمايه سازي ،
در قالب Word و در 50 صفحه قابل ویرایش.


بخشی از متن تحقیق :
چكيده :
در اين مقاله راجع به گامهاي مورد نياز در نمايه سازي بحث مي شود و درضمن بحث، مشخص مي گردد كه امروزه رويكرد متداول در نمايه سازي رويكرد مدرك مدار است. با اين حال اين رويكرد داراي مشكلات بسياري است زيرا عوامل زمينه وابسته را در فرآيند نمايه سازي ناديده مي انگارد.
در اين مقاله به جاي رويكرد فوق، رويكرد حوزه مدار در نمايه سازي پيشنهاد مي شود و راجع به گستره وسيع تجزيه و تحليلهاي مورد نياز، نيازمندي به مجموعه جديدي از فعاليتها، تجزيه و تحليل حوزه، نيازهاي كاربران و نقشهاي نمايه سازان در اين رويكرد بحث مي شود. در پايان مقاله نيز چنين نتيجه گرفته مي شود كه رويكرد دو مرحله اي نمايه سازي براي تشريح فرآيند نمايه سازي ناكارآمد است و رويكرد حوزه مدار به عنوان راهكاري كارآمد پيشنهاد مي شود كه در آن نمايه سازان براي موفقيت در فرآيند پيچيده نمايه سازي بصورت گام به گام راهنمايي مي شوند.

کلیدواژه ها : نمایه سازی، تجزیه و تحلیلی حوزه ای، تجزیه و تحلیل موضوعی

مقدمه
هدف از نمايه سازي تعيين محتواي موضوعي مدارك و بيان آن در قالب واژه هاي نمايه اي ( مانند توصيفگرها، سرعنوانهاي موضوعي، شماره هاي راهنما، كدهاي رده بندي و... ) است تا بازيابي موضوعي ممكن شود. اغلب چنين تصور مي شود كه محتواي موضوعي مدارك براي يك نمايه ساز روشن است و نمايه ساز مي تواند با يك بررسي و تحليل ساده مدرك، محتواي موضوعي آن را مشخص كند. يكي از رويكردهاي موجود در نمايه سازي، نمايه سازان را بر آن مي دارد كه مدارك را با توجه به نيازهاي اطلاعاتي موجود در ذهن كاربران تجزيه و تحليل كنند. در اين رويكرد چنين استدلال مي شود كه محتواي موضوعي مدارك زمينه وابسته است. در اين مقاله سعي مي شود مفهوم تجزيه و تحليل در نمايه سازي با تركيب تجزيه و تحليلهاي حوزه اي و درنظر گرفتن ديدگاهها و نيازهاي كاربران در فرآيند نمايه سازي تشريح شود. ...